RunCalc DocumentationFAQLoginRegister
UsersRacesMapsMountains

RunCalc Mizuno
Alpine Challenge 2016


Kasprowy Wierch     Babia Góra     Śnieżka

(click race)

Race

Name

Alpejskie Wyzwanie RunCalc na Babią Górę 2016

Links

Regulations  Results

Alpejskie Wyzwanie RunCalc
na Babią Górę

Termin

2016-03-26 - 2016-11-20

Babia Góra

Babia Góra (Diablak) jest najwyższym szczytem Beskidów (1725 m n.p.m.), jednocześnie bardzo wybitnym na tle innych beskidzkich szczytów. Nazwa góry pochodzi podobno od tego, że pogoda w okolicach "Królowej Beskidów" jest tak zmienna, jak nastroje kobiety ;-) Przy dobrej pogodzie ze szczytu Babiej można podziwiać Beskidy, Jezioro Orawskie (południowa strona słowacka) oraz Tatry. Kiedy pogoda się psuje, ludzi dosłownie zwiewa ze szczytu, na którym próżno szukać schronienia (jest tylko kamienny murek). Z Babiej można wrócić tym samym szlakiem lub przejść dalej czerwonym na Przełęcz Brona i stamtąd w dół do schroniska na Markowych Szczawinach. Potem niebieski szlak poprowadzi płaską trasą w lesie z powrotem na Przełęcz Krowiarki. 14 lutego 2015 roku na Babiej Górze zginął nasz znajomy, znakomity biegacz górski, Lucjan Chorąży. Pomyślmy o Lucku, wybiegając na szczyt Babiej, Jego ukochanej góry...

Trasa

Zawoja, Przełęcz Lipnicka (Krowiarki), miejsce rozdzielenia się czerwonego i niebieskiego szlaku -> czerwony szlak przez Sokolicę -> meta na Babiej Górze przy słupku szczytowym, przed kamiennym murkiem; długość: 4650 m, przewyższenie: +700 m. Według kalkulatora szlaki.net.pl przeciętny turysta jest w stanie pokonać ten szlak w 2:20 (1:05 na Sokolicę i 1:15 na szczyt Babiej Góry). Dasz radę zrobić to szybciej? ;-)


Trasa zmierzona przy pomocy aplikacji RunCalcDojazd

Przejeżdżamy samochodem przez Zawoję i kierujemy się drogą 957 na Jabłonkę (na rondzie w Zawoi jest wyraźny drogowskaz). Na Przełęczy Krowiarki można zaparkować po prawej stronie drogi przy wejściu do BPN, większy parking jest 100 metrów dalej, po lewej stronie drogi. Na przełęcz można dojechać również autobusem, np. firma Wispol oferuje połączenie Cieszyn -> Wisła -> Szczyrk -> Żywiec -> Sucha Beskidzka -> Zawoja -> Zakopane.

Pogoda

Prognoza pogody w Zawoi według meteo.pl

Widok na grzbiet Krowiarki - Babia Góra ze stacji Mosorny Groń


(c) 2010 - 2022 Robert Celiński, Byledobiec Anin