RunCalc DocumentationFAQLoginRegister
UsersRacesMapsMountains

RunCalc Alpine Challenge 2020

Babia Góra     Kasprowy Wierch     Skrzyczne     Śnieżka

(click race)

Race

Name

Alpejskie Wyzwanie RunCalc na Śnieżkę 2020

Links

Regulations  Results

Alpejskie Wyzwanie RunCalc
na Śnieżkę

Termin

2020-04-28 - 2020-11-29

Śnieżka

Śnieżka (1602 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Karkonoszy i jednocześnie całych Sudetów oraz najwyższą górą w Czechach. Śnieżka jest najwybitniejszym szczytem Polski (o największej wysokości względnej - od podnóża). Na szczycie góry znajduje się charakterystyczne obserwatorium meteorologiczne. W jego dolnym dysku jest restauracja, w której możemy odpocząć po biegu, podziwiając Kotlinę Jeleniogórską. Inna opcja to schronisko Śląski Dom, położone na Przełęczy pod Śnieżką. Ze szczytu można tam zejść dwiema drogami. Spod Śląskiego Domu odchodzi kilka szlaków, które doprowadzą nas do Karpacza. Nie trzeba wracać tą samą trasą, choć jest ona najszybsza.

Trasa

Karpacz, Biały Jar (metr za budką poboru opłat KPN przy czarnym szlaku, na wysokości ściętego pieńka) -> czarny szlak prowadzący Śląską Drogą -> Przełęcz pod Śnieżką (Śląski Dom) -> czerwony szlak na szczyt Śnieżki -> meta na szczycie przy ścianie kaplicy św. Wawrzyńca; długość: 5800 m, przewyższenie: +760 m. Według kalkulatora szlaki.net.pl przeciętny turysta jest w stanie pokonać ten szlak w 2:34 (1:06 na Biały Jar, 0:26 do górnej stacji wyciągu na Kopę, 0:22 do Śląskiego Domu, 0:40 na Szczyt Śnieżki). Czy dasz radę zrobić to szybciej? ;-)


Trasa zmierzona przy pomocy aplikacji RunCalc


Dojazd

W Karpaczu kierujemy się na ulicę Olimpijską. Po obu jej stronach można zaparkować samochód. Podchodzimy 100 m ulicą Turystyczną (brukowana uliczka odchodząca od Olimpijskiej na wysokości góralskich straganów). Po lewej stronie widzimy dolną stację wyciągu na Kopę, a idziemy jeszcze kawałek prosto i jesteśmy na starcie. Do Karpacza można również dojechać autobusem. Np. firma Polbus oferuje dogodne połączenie z Wrocławia - dojazd do przystanku Karpacz Biały Jar.

Pogoda

Prognoza pogody w Karpaczu według meteo.pl

Kamera na Śnieżce
Rekordy
  • Śnieżka
    Karol Galicz, czas 38:05, dnia 2020-05-22
    Anna Celińska, czas 45:35, dnia 2015-08-12(c) 2010 - 2020 Robert Celiński, Byledobiec Anin