RunCalc DocumentationFAQLoginRegister
UsersRacesMapsMountains

RunCalc na Chudym Wawrzyńcu 2023

12 sierpnia pobiegnę w Chydum Wawrzyńcu z aplikacją RunCalc, która może wspierać zawodników nawigacyjnie. Wczytanie mapy oraz śladu GPS pozwoli poruszać się na trasie jak po sznurku. Jeżeli biegacz zejdzie z wyznaczonego szlaku, aplikacja będzie go informować o tym sygnałami dźwiękowymi. W takiej sytuacji wystarczy zerknąć na mapę na ekranie telefonu i szybko się zorientować, jak wrócić na właściwą ścieżkę (na ekranie rysowana jest mapa topograficzna, dotychczasowy oraz docelowy przebieg trasy). Mapa i analiza śladu są dostępne offline, więc zawodnicy są niezależni od zasięgu sieci komórkowej. Z pomiarem GPS nie ma problemu, bo satelity przez cały czas "widzą" zawodników.

RunCalc umożliwia również pomiar czasu, dystansu, wysokości oraz rejestruje dokładny ślad przebytej trasy. Poza tym, zawodników z uruchomioną aplikacją będzie można śledzić online. Po każdym pokonanym odcinku RunCalc wyśle całą dotychczasową trasę na serwer i kibice zawodnika oraz organizator będą widzieć międzyczasy oraz położenie na mapie. Jeżeli biegacz znajdzie się poza zasięgiem sieci komórkowej, to dane nadal będą rejestrowane, a ich wysłanie nastąpi, kiedy biegacz ponownie znajdzie się w zasięgu.

Udogodnienia dla ultrasów oferowane przez aplikację RunCalc zostały opisane w [tym artykule]. W kolejnych punktach streściłem konfigurację specyficzną dla Chudego Wawrzyńca.

Rejestracja na portalu RunCalc

Żeby korzystać z pełni funkcjonalności aplikacji, musimy się zarejestrować na portalu RunCalc. Klikamy link Rejestracja i wypełniamy wymagalne pola. Po rejestracji warto się zalogować i sprawdzić 4-cyfrowy kod dostępu do aplikacji.

Pobranie i instalacja aplikacji

Stopery GPS w RunCalc działają na wszystkich platformach mobilnych, ale w tym artykule skupiłem się na wersji Android, gdyż jest ona najbardziej rozbudowana. W wersji Java również można z powodzeniem korzystać z udogodnień dla ultrasów (np. aplikacja przeszła testy w czasie BUT 220 km na starej Nokii i dobrze się sprawdziła). W przypadku iOS (iPhone) i Windows Phone dostępny jest stoper GPS w wersji webowej, który nie sprawdzi się już tak dobrze na długich trasach. Jeżeli ktoś posiada kilka telefonów, to do korzystania z RunCalc zdecydowanie polecam Androida.

Aplikację (plik .apk) można pobrać ze strony RunCalc lub w sklepie Google Play. W tym pierwszym przypadku należy zaznaczyć w systemie możliwość instalacji aplikacji spoza sklepu: Ustawienia -> Więcej -> Bezpieczeństwo -> checkbox Nieznane źródła.

Konfiguracja aplikacji

Uruchamiamy aplikację, uzupełniamy 4-cyfrowy kod dostępu, Język: Polski, Dźwięk: Lap, RunCalc ID: [nazwa_uzytkownika_na_portalu] (uwaga, nie jest to 4-cyfrowy kod), Hasło: [haslo_na_portalu], Internet: Lap (aby nasze międzyczasy były regularnie wysyłane na serwer), Publikowanie: Tak (aby niezalogowani użytkownicy mogli nas śledzić na portalu). Można również podać inne dane konfiguracyjne, np. waga jest potrzebna do wyliczania spalanych kalorii. Przechodzimy na górę ekranu i klikamy OK. Powinniśmy uzyskać widok głównego menu aplikacji.

Pobranie mapy i śladów tras

Z menu wybieramy Mapy, a następnie klikamy przycisk opcji (przeważnie w dolnym rogu telefonu Android, czasem trzeba go chwilę przytrzymać, może być to również ikona z trzema kropkami) i z menu wybieramy Import (uwaga: jeżeli przycisk jest niedostępny, to należy zmienić opcję Internet na ekranie startowym Ustawienia). Wprowadzamy identyfikator mapy: 117 i klikamy Import (lista wszystkich map znajduje się tutaj). Po kilku sekundach mapa powinna się pobrać. Zamykamy komunikat Plik OK, a następnie klikamy OK, żeby potwierdzić kalibrację mapy. Klikamy wstecz (przeważnie przycisk w prawym dolnym rogu telefonu Android) i wchodzimy do menu Historia. Klikamy przycisk opcji i ponownie Import. W ten sposób można pobrać ślady Chudego Wawrzyńca:

Testy aplikacji przed biegiem

RunCalc jest dość intuicyjną aplikacją o bardzo prostym interfejsie graficznym, jednak przed zawodami konieczne są testy, żeby potem na trasie nie zajmować się elektroniką, tylko bieganiem ;-) Warto przetestować stoper GPS i śledzenie online, nawet co 20 metrów. Jeżeli chodzi o konfigurację specyficzną dla Chudego Wawrzyńca, to można zasymulować swoje współrzędne geograficzne i sprawdzić, czy jesteśmy dobrze umiejscowieni w stosunku do mapy trasy i docelowego śladu GPS (mapa i docelowy ślad pojawią się na ekranie smartfona tylko jeżeli jesteśmy w tym obszarze). Symulacji dokonuje się w menu GPS. Przykładowo, dla startu w Rajczy podajemy współrzędne i wysokość: 49.504, 19.1, 500. Warto przetestować funkcjonalności opisane w kolejnych akapitach.

Informacja dla kibiców przed biegiem

Pod określonym linkiem na portalu RunCalc zawsze pojawia się ostatni zarejestrowany bieg danego użytkownika. Tutaj kibice mogą na bieżąco śledzić jego postępy (widok mapy oraz międzyczasów). Przed zawodami warto zamieścić taką informację na Facebooku lub Twitterze: "Jutro o 4:00 startuję w Chudym Wawrzyńcu. Będzie mnie można śledzić pod linkiem: http://runcalc.byledobiec.pl/index.php?go=laps&user_id=[user_id]". W polu [user_id] podajemy identyfikator użytkownika - przeważnie są to 4 cyfry. Link można również sprawdzić po zalogowaniu się na portalu w sekcji Biegi. Trasy przebyte przez uczestników zostaną automatycznie podlinkowane w dniu zawodów na stronie głównej RunCalc w sekcji Śledź biegaczy, dzięki czemu obserwowanie ich postępów będzie jeszcze łatwiejsze.



Uruchomienie aplikacji przed biegiem

Konfiguracja jest trwale zapisana w telefonie. Należy uruchomić aplikację i kliknąć OK na ekranie ustawień. Potem przechodzimy do listy Historia i klikamy na docelową trasę. Zamykamy info o trasie, klikamy przycisk powrotu i przechodzimy do menu Mapy. Klikamy na pobraną wcześniej mapę 2016_Wawrzyniec.jpg. Nastąpi automatyczne przekierowanie do stopera na ekran mapy. Przeciągnięcia palcem w górnej części powodują przełączanie między czterema ekranami stopera (ekran główny, 2 ekrany map i wykres wysokości), przeciągnięcia w dolnej części powodują przybliżanie lub oddalanie mapy. Wybieramy główny ekran stopera i klikamy przycisk Autolap, żeby przełączyć dystans, co jaki aplikacja będzie rejestrować nasze międzyczasy i wysyłać je na serwer. Należy tutaj zaznaczyć, że maksymalna liczba wysyłanych międzyczasów w ramach jednego biegu to 150, dlatego należy stosować poniższe ustawienia. Zawodnicy z najdłuższej trasy powinni wybrać wysyłanie co kilometr (Autolap 1000 m), 50+: Autolap 500 m, a dla Małej Rycerzowej: Autolap 160 m. W momencie startu biegu klikamy przycisk Start i chowamy telefon do saszetki/plecaka. Tutaj jeszcze jedna uwaga dotycząca przycisku Start: jeżeli po prawej jego stronie pojawia się komunikat GPS?, to znaczy, że telefon nie ustalił jeszcze pozycji i lepiej na razie nie uruchamiać stopera. Trzeba poczekać, aż w tym miejscu pojawi się czas odliczania (np. 10 s). Sygnał GPS uzyskamy szybciej, jeżeli położymy telefon na otwartej przestrzeni oraz włączymy transmisję danych (tzw. AGPS). Kliknięcie po lewej stronie przycisku powoduje natychmiastowe uruchomienie stopera, kliknięcie po prawej rozpoczyna odliczanie czasu do startu.







W trakcie biegu

Aplikacja będzie wydawać dźwięki w momencie łapania kolejnych lapów. Jeżeli usłyszymy złowieszczy dźwięk (jak z horroru), to jest podejrzenie, że mogliśmy zboczyć z trasy. Jeżeli faktycznie tak się stanie, pomoże nam na nią wrócić mapa w stoperze (przeciągnięcia górnej części ekranu stopera).





Na nowszych telefonach aplikacja może dodatkowo pytać o pozwolenie na bieżące wysyłanie danych o trasie na portal RunCalc. Należy kliknąć Zezwól.



Mapy satelitarne Google

Swoje postępy można również śledzić na bieżąco na mapie Google, która jest dostępna z głównego ekranu stopera pod przyciskiem Mapa. Na mapie widać nasze położenie w danym momencie, ale nie jest ono aktualizowane, kiedy się przesuwamy (trzeba przeładować mapę). Aby docelowa trasa wyświetlała się na mapie Google, trzeba wejść do menu Historia, przytrzymać przycisk na wybranej trasie i wybrać Mapa, po czym wrócić do stopera. Kierowanie się mapą Google może być utrudnione w górach z powodu problemów z dostępem do Internetu. Zalecane jest korzystanie z opisanej wcześniej mapy ze szlakami.

Po biegu

Po przekroczeniu linii mety klikamy przycisk Stop, a następnie GPX na dole ekranu. Dokładny ślad trasy zostanie trwale zapisany w telefonie w pliku .gpx (ślad na portalu obejmuje punkty zarejestrowanych międzyczasów i był mniej dokładny). Ślad trasy powinien być wcześniej wysłany automatycznie na serwer. Jeżeli tak się nie stało, można to zrobić ręcznie. W menu Historia należy przytrzymać palec na wybranym biegu, a następnie kliknąć Wyślij. Trzeba tu również zaznaczyć, że RunCalc (w przeciwieństwie do wielu popularnych aplikacji na smartfony) na bieżąco trwale zapisuje międzyczasy biegu na karcie telefonu i nawet w razie jego przypadkowego restartu, po ponownym włączeniu aplikacji RunCalc stoper jest wznawiany i pracuje dalej, a ślad trasy nadal jest rejestrowany.

Dodatkowe opcje

Przy odpowiedniej konfiguracji, dane o biegu można automatycznie publikować na swoim profilu Facebook. Więcej na temat konfiguracji znajdziecie tutaj. Do podziwiania okolicznych beskidzkich szczytów może przydać się aplikacja Polskie Góry.





(c) 2010 - 2024 Robert Celiński, Byledobiec Anin