RunCalc DocumentationFAQLoginRegister
UsersRacesMapsMountains

RunCalc na maratonie w Szczawnicy

W poprzednich artykułach opisywałem, w jaki sposób można wykorzystać aplikację RunCalc na długich biegach górskich. Przetestowałem ją na trasie maratonu górskiego w Szczawnicy "Wielka Prehyba". Miesiąc przed imprezą wraz z żoną i psem przebiegliśmy całą trasę, posiłkując się nawigacyjnie jedynie moim telefonem i aplikacją. RunCalc zdał egzamin na medal - nie zawieszał się i nie restartował, na bieżąco można było sprawdzać trasę na mapie off-line (bez konieczności używania Internetu), a w przypadku zboczenia ze szlaku, aplikacja informowała nas o tym odpowiednimi dźwiękami. Dwa razy lekko zboczyliśmy ze szlaku, ale dzięki alarmom aplikacji oraz wgranej mapie, udało nam się szybko zorientować i wrócić na właściwą trasę. W czasie zawodów oboje mieliśmy włączoną aplikację RunCalc (posiadanie telefonu komórkowego było obowiązkowe), ale na szczęście służyła nam ona tylko do rejestracji znanej nam trasy i nie musieliśmy się wspomagać nawigacyjnie.

Relacja z trasy maratonu Wielka Prehyba

Poniższy artykuł jest przykładem, w jaki można sposób skonfigurować aplikację RunCalc na Androida, żeby była pomocna na trasie ultramaratonu.

Najpierw pobieramy plik GPX dostępny na stronie ogranizatora. Jeżeli taki plik nie istnieje, trasę można sobie narysować na portalu RunCalc.

Kolejnym krokiem jest utworzenie nowego treningu GPS.

Następnie, do pustego treningu importujemy plik GPX z dysku.

Zaimportowane dane są kumulowane w ten sposób, żeby liczba międzyczasów nie przekroczyła 150. Dane dotyczące dystansu możemy przeliczyć, wykorzystując opcję korekty.

Wczytany trening importujemy do telefonu.

Mamy już docelową trasę w telefonie. Teraz można wczytać mapę do telefonu oraz ją skalibrować. Plik z obrazkiem mapy wgrywamy do telefonu (np. przy pomocy kabla USB), następnie dodajemy nową mapę w aplikacji, podajemy ścieżkę do obrazka i wprowadzamy współrzędne do kalibracji. Jak uzyskać plik obrazka oraz dane do kalibracji, opisałem jednym z poprzednich artykułów. Jeżeli ktoś jest zainteresowany mapą okolic Szczawnicy i pomocą przy kalibracji, proszę o informację na maila (42195@wp.pl).

Jeżeli mamy wczytaną trasę i mapę, to tuż przed startem biegu wystarczy kilka kliknięć w aplikacji i RunCalc będzie pomagał nam na trasie. Trzeba wejść do menu Historia i kliknąć na docelową trasę (którą wcześniej wczytaliśmy) oraz przejść do listy map i również kliknąć na wybranej pozycji. Nastąpi automatycznie przekierowanie do stopera. Po jego uruchomieniu będziemy informowani przez aplikację, czy na pewno nie zbiegliśmy z trasy, a dzięki mapie będziemy dobrze zorientowali w terenie i nie powinniśmy się zgubić.

Dodatkową funkcjonalnością jest możliwość bieżącego wysyłania informacji o swoim położeniu, co pozwala kibicom na śledzenie zawodnika online. W tym celu należy wybrać opcję na ekranie ustawień: Wysyłać do Internetu? = Lap. Międzyczasy są ustalane automatycznie np. co 300 m (w przypadku stopera GPS autolap) lub np. co 3 minuty (w przypadku GPS ultra) i ta informacja jest natychmiast wysyłana na portal RunCalc. Dzięki temu, pod linkiem Link do ostatniego biegu użytkownika... kibice mogą na bieżąco sprawdzać na mapie gdzie znajduje się zawodnik, widzieć pokonany przez niego dystans oraz czas biegu. Jest to alternatywa dla wypożyczenia urządzenia oferowanego przez organizatora, co niestety kosztuje. W RunCalc taka opcja jest za darmo.




(c) 2010 - 2024 Robert Celiński, Byledobiec Anin